Rohm Semiconductor MCR03EZPFX8202
MCR03EZPFX8202 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX8202
Brief Description
RES SMD 82K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX8202.pdf
Availability of MCR03EZPFX8202
QUANTITY
MCR03EZPFX8202 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX8202
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX8202
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX8202
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX8202 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX8202 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX8202
DIODE SCHOTTKY 20V 5A DO201AD datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL .100 TIN datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 46MM datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 770MA 250 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC datasheet.pdf