Rohm Semiconductor MCR03EZPFX8202
MCR03EZPFX8202 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX8202
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 82K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX8202.pdf
Availability of MCR03EZPFX8202
QUANTITY
MCR03EZPFX8202 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX8202
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX8202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX8202
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX8202 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX8202 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX8202
PHOTODIODE BLUE 1.55MM SQ T1 datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R MCRPWR 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 200V X7R 1825 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 4A 29 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 298K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf