Rohm Semiconductor MCR03EZPJ124
MCR03EZPJ124 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPJ124
Brief Description
RES SMD 120K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPJ124.pdf
Availability of MCR03EZPJ124
QUANTITY
MCR03EZPJ124 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPJ124
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPJ124
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPJ124
Related LinksMCR03E, MCR03EZPJ124 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPJ124 Details Description
Related parts for MCR03EZPJ124
IC FPGA 74 I/O 84PLCC datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SAMPLING 28-SOIC datasheet.pdf
NT 2.5/35 PA BU datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
COLLET NUT FOR FGG.2B. datasheet.pdf
CAP CER 3.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 360PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf