Rohm Semiconductor MCR100JZHF1582
MCR100JZHF1582 picture photo
Mfg. Part Number
MCR100JZHF1582
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15.8K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
MCR100JZHF1582.pdf
Availability of MCR100JZHF1582
QUANTITY
MCR100JZHF1582 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR100JZHF1582
Internal Part NumberEIS-MCR100JZHF1582
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6432 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR100JZHF1582
Related LinksMCR100J, MCR100JZHF1582 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR100JZHF1582 Details Description
Related parts for MCR100JZHF1582
DIODE MODULE 45V 300A TO244AB datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 10 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC ENERGY METERING 24SSOP datasheet.pdf
MODULE SDRAM DDR2 1GB 240DIMM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SSOP datasheet.pdf
5M CONN datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CORE MODULE CM7110 datasheet.pdf
TERMINAL MARKER WS 12/6 MC datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf