Vishay/Dale RN55C1302FRE6
RN55C1302FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1302FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1302FRE6.pdf
Availability of RN55C1302FRE6
QUANTITY
RN55C1302FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1302FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1302FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1302FRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1302FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1302FRE6 Details Description
Related parts for RN55C1302FRE6
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-TQFN datasheet.pdf
SSR GN2 DUAL 40A/240VAC 17-32VDC datasheet.pdf
IC AUDIO PWM PROC 80TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 606MA 570 MOHM datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD TRUE 16TSSOP datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP FILM 55UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf