Rohm Semiconductor MCR100JZHF2611
MCR100JZHF2611 picture photo
Mfg. Part Number
MCR100JZHF2611
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.61K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
MCR100JZHF2611.pdf
Availability of MCR100JZHF2611
QUANTITY
MCR100JZHF2611 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR100JZHF2611
Internal Part NumberEIS-MCR100JZHF2611
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6432 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR100JZHF2611
Related LinksMCR100J, MCR100JZHF2611 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR100JZHF2611 Details Description
Related parts for MCR100JZHF2611
RES SMD 232 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 153.3VC AXIAL datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .600 24POS datasheet.pdf
KIT DEVELOPMENT USB 18F14/13K50 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
TG2030 SHEET 100X100X0.5MM datasheet.pdf
SLEEVE BRAID NYLON 1/4 BK 50' datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 10-30V 2.5A datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf