Rohm Semiconductor MCR100JZHFLR160
MCR100JZHFLR160 picture photo
Mfg. Part Number
MCR100JZHFLR160
Brief Description
RES SMD 0.16 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
MCR100JZHFLR160.pdf
Availability of MCR100JZHFLR160
QUANTITY
MCR100JZHFLR160 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR100JZHFLR160
Internal Part NumberEIS-MCR100JZHFLR160
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.16
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6432 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR100JZHFLR160
Related LinksMCR100J, MCR100JZHFLR160 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR100JZHFLR160 Details Description
Related parts for MCR100JZHFLR160
RES SMD 681K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SW KNOB SQ 2-POS SPDT 125V datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.05% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL WIRE HOLDING BRACKET datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
PD60 2D CODE READER CONTROL UNIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf