Rohm Semiconductor MCR100JZHFSR062
MCR100JZHFSR062 picture photo
Mfg. Part Number
MCR100JZHFSR062
Brief Description
RES SMD 0.062 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
MCR100JZHFSR062.pdf
Availability of MCR100JZHFSR062
QUANTITY
MCR100JZHFSR062 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR100JZHFSR062
Internal Part NumberEIS-MCR100JZHFSR062
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.062
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient200/ +800ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6432 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR100JZHFSR062
Related LinksMCR100J, MCR100JZHFSR062 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR100JZHFSR062 Details Description
Related parts for MCR100JZHFSR062
IC OPAMP GP 200MHZ 8SO datasheet.pdf
BOX ABS RED 5.8"L X 3.5"W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 15A SYNC PQFN datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW DO35 datasheet.pdf
CANCA3100E36-7PB05-06 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 38SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
2200UF 63V 30X40MM 105C 5000H datasheet.pdf