Rohm Semiconductor MCR100JZHJ510
MCR100JZHJ510 picture photo
Mfg. Part Number
MCR100JZHJ510
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 51 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
MCR100JZHJ510.pdf
Availability of MCR100JZHJ510
QUANTITY
MCR100JZHJ510 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR100JZHJ510
Internal Part NumberEIS-MCR100JZHJ510
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6432 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR100JZHJ510
Related LinksMCR100, MCR100JZHJ510 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR100JZHJ510 Details Description
Related parts for MCR100JZHJ510
FUSE BOARD MOUNT 1A 63VDC 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 400MA 1.9 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 51 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 200 OHM 15W 5% AXIAL datasheet.pdf
MINIFIT JR VT HDR ASSY W/O PEG B datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V C0G 0402 datasheet.pdf