Rohm Semiconductor MCR100JZHJ5R1
MCR100JZHJ5R1 picture photo
Mfg. Part Number
MCR100JZHJ5R1
Brief Description
RES SMD 5.1 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
MCR100JZHJ5R1.pdf
Availability of MCR100JZHJ5R1
QUANTITY
MCR100JZHJ5R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR100JZHJ5R1
Internal Part NumberEIS-MCR100JZHJ5R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6432 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR100JZHJ5R1
Related LinksMCR100, MCR100JZHJ5R1 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR100JZHJ5R1 Details Description
Related parts for MCR100JZHJ5R1
RES SMD 43K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY 3000R SERIES AMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERM 15A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
SL R/A LATCH HEADER GOLD 12POS datasheet.pdf
RES 124K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2RCA MALE-MALE 2.0M datasheet.pdf
RES 267K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf