Rohm Semiconductor MCR100JZHJ751
MCR100JZHJ751 picture photo
Mfg. Part Number
MCR100JZHJ751
Brief Description
RES SMD 750 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
MCR100JZHJ751.pdf
Availability of MCR100JZHJ751
QUANTITY
MCR100JZHJ751 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR100JZHJ751
Internal Part NumberEIS-MCR100JZHJ751
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6432 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR100JZHJ751
Related LinksMCR100, MCR100JZHJ751 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR100JZHJ751 Details Description
Related parts for MCR100JZHJ751
CONN KEYING PLUG MINI UMNL datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO CM 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 19MM KEYCODE 047 datasheet.pdf
VARISTOR 558V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RING AVIKRIMP (C-540-56) datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PIN datasheet.pdf