Rohm Semiconductor MCR100JZHJ753
MCR100JZHJ753 picture photo
Mfg. Part Number
MCR100JZHJ753
Brief Description
RES SMD 75K OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
MCR100JZHJ753.pdf
Availability of MCR100JZHJ753
QUANTITY
MCR100JZHJ753 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR100JZHJ753
Internal Part NumberEIS-MCR100JZHJ753
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6432 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR100JZHJ753
Related LinksMCR100, MCR100JZHJ753 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR100JZHJ753 Details Description
Related parts for MCR100JZHJ753
CAP CER 0.033UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC SW SMART 16-CH LOWSIDE PDSO36 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A .156 30GOLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf