Vishay/Dale RNC50H6980FSRSL
RNC50H6980FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6980FSRSL
Brief Description
RES 698 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6980FSRSL.pdf
Availability of RNC50H6980FSRSL
QUANTITY
RNC50H6980FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6980FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6980FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)698
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6980FSRSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6980FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6980FSRSL Details Description
Related parts for RNC50H6980FSRSL
CAP FILM 2200PF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 89A DPAK datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4096X18 20NS 64QFP datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 400MA 450 MOHM TH datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 121XBGA datasheet.pdf
RES 2.2M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 5.1K OHM 10SIP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
FUSE 15.5KV 80A OIL TIGHT datasheet.pdf