Rohm Semiconductor MCR100JZHJSR051
MCR100JZHJSR051 picture photo
Mfg. Part Number
MCR100JZHJSR051
Brief Description
RES SMD 0.051 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
MCR100JZHJSR051.pdf
Availability of MCR100JZHJSR051
QUANTITY
MCR100JZHJSR051 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR100JZHJSR051
Internal Part NumberEIS-MCR100JZHJSR051
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.051
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient200/ +800ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6432 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR100JZHJSR051
Related LinksMCR100J, MCR100JZHJSR051 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR100JZHJSR051 Details Description
Related parts for MCR100JZHJSR051
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 24V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
SWITCH DIP FLUSH 16POS STRGHT SM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
TERMINAL STANDARD GAUGE #14 16 datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 SQ datasheet.pdf
IC FPGA 708 I/O 1020FBGA datasheet.pdf
HAN-YELLOCK FIXING CORD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 5.6UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf