Rohm Semiconductor MCR100JZHJSR082
MCR100JZHJSR082 picture photo
Mfg. Part Number
MCR100JZHJSR082
Brief Description
RES SMD 0.082 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
MCR100JZHJSR082.pdf
Availability of MCR100JZHJSR082
QUANTITY
MCR100JZHJSR082 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR100JZHJSR082
Internal Part NumberEIS-MCR100JZHJSR082
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.082
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient200/ +800ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6432 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR100JZHJSR082
Related LinksMCR100J, MCR100JZHJSR082 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR100JZHJSR082 Details Description
Related parts for MCR100JZHJSR082
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.1KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 70POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ24 25 OLIV datasheet.pdf
RES 68 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 23UH 8.4A 12 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 3W DO214AC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1.25W DO214AC datasheet.pdf