Amphenol Industrial PT08P-22-21P(151)
PT08P-22-21P(151) picture photo
Mfg. Part Number
PT08P-22-21P(151)
Brief Description
CONN PLUG 21POS INLINE PIN RA
Datasheet Download
PT08P-22-21P(151).pdf
Availability of PT08P-22-21P(151)
QUANTITY
PT08P-22-21P(151) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08P-22-21P(151)
Internal Part NumberEIS-PT08P-22-21P(151)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08P-22-21P(151)
Related LinksPT08P-22, PT08P-22-21P(151) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08P-22-21P(151) Details Description
Related parts for PT08P-22-21P(151)
RES SMD 866 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.020" (0.50mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf