Rohm Semiconductor MCR10ERTF1100
MCR10ERTF1100 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF1100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 110 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF1100.pdf
Availability of MCR10ERTF1100
QUANTITY
MCR10ERTF1100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF1100
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF1100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF1100
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF1100 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF1100 Details Description
Related parts for MCR10ERTF1100
CAP ALUM 100UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SKTS datasheet.pdf
RES 7.77K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
ANT PHANTOM UHF 440 PMT WHT datasheet.pdf
IC FPGA 350 I/O 900FCBGA datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf