Rohm Semiconductor MCR10ERTF1430
MCR10ERTF1430 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF1430
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 143 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF1430.pdf
Availability of MCR10ERTF1430
QUANTITY
MCR10ERTF1430 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF1430
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF1430
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)143
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF1430
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF1430 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF1430 Details Description
Related parts for MCR10ERTF1430
RES SMD 5.23KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RING 10-12 AWG #6 SOLIS datasheet.pdf
SPACER UPPER datasheet.pdf
MOD INSERT 1/2SIZE 2PORT WHITE datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 6" 2S FIN datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 150MA 5.1 OHM datasheet.pdf
RES 23.81 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 750MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS CABLE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf