Rohm Semiconductor MCR10ERTF3162
MCR10ERTF3162 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF3162
Brief Description
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF3162.pdf
Availability of MCR10ERTF3162
QUANTITY
MCR10ERTF3162 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF3162
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF3162
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF3162
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF3162 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF3162 Details Description
Related parts for MCR10ERTF3162
TVS DIODE 300VWM 506.1VC AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 7A 24VDC 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 43K OHM 1206 datasheet.pdf
CBL 3POS M12 PLG-VALVE PLUG 10M datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 35V X6S 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 102 TYPE D 16POS datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 190MA 1.7 OHM datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4POS SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO204AH datasheet.pdf
ATTENUATOR 9 DB DC 12.4GHZ datasheet.pdf