Rohm Semiconductor MCR10ERTF3573
MCR10ERTF3573 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF3573
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 357K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF3573.pdf
Availability of MCR10ERTF3573
QUANTITY
MCR10ERTF3573 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF3573
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF3573
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)357k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF3573
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF3573 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF3573 Details Description
Related parts for MCR10ERTF3573
IC MCU 32BIT FLASH BGA-416 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMA datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 1411 datasheet.pdf
FAN CORD 45DEG 2POS 24" datasheet.pdf