Rohm Semiconductor MCR10ERTF3603
MCR10ERTF3603 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF3603
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 360K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF3603.pdf
Availability of MCR10ERTF3603
QUANTITY
MCR10ERTF3603 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF3603
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF3603
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF3603
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF3603 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF3603 Details Description
Related parts for MCR10ERTF3603
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC PCM CODEC QUAD MPI 64-TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 20V 10% 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS R/A 1.5MM TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 475MA 210 MOHM datasheet.pdf
MODEL 711 TAP SWITCH 7A 125V datasheet.pdf
CAP CER 6PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf