Rohm Semiconductor MCR10ERTF51R0
MCR10ERTF51R0 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF51R0
Brief Description
RES SMD 51 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF51R0.pdf
Availability of MCR10ERTF51R0
QUANTITY
MCR10ERTF51R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF51R0
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF51R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF51R0
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF51R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF51R0 Details Description
Related parts for MCR10ERTF51R0
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC SMB datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 8BIT N-INV 20QSOP datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 2.54MM TRANS THRU datasheet.pdf
IC PCI SW 16LANE 4PORT 288-SBGA datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 60W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 11POS PIN datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf