Rohm Semiconductor MCR10ERTF5232
MCR10ERTF5232 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF5232
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 52.3K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF5232.pdf
Availability of MCR10ERTF5232
QUANTITY
MCR10ERTF5232 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF5232
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF5232
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF5232
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF5232 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF5232 Details Description
Related parts for MCR10ERTF5232
RES 220 OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf