Rohm Semiconductor MCR10ERTF6042
MCR10ERTF6042 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF6042
Brief Description
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF6042.pdf
Availability of MCR10ERTF6042
QUANTITY
MCR10ERTF6042 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF6042
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF6042
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF6042
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF6042 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF6042 Details Description
Related parts for MCR10ERTF6042
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
RES MO 1/2W 10K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 240VAC datasheet.pdf