Rohm Semiconductor MCR10ERTF6650
MCR10ERTF6650 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF6650
Brief Description
RES SMD 665 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF6650.pdf
Availability of MCR10ERTF6650
QUANTITY
MCR10ERTF6650 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF6650
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF6650
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)665
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF6650
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF6650 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF6650 Details Description
Related parts for MCR10ERTF6650
FLYWHEEL DOG DRIVING PLATE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 44POS 5A datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf