Rohm Semiconductor MCR10ERTF7500
MCR10ERTF7500 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF7500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 750 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF7500.pdf
Availability of MCR10ERTF7500
QUANTITY
MCR10ERTF7500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF7500
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF7500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF7500
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF7500 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF7500 Details Description
Related parts for MCR10ERTF7500
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CAP CER 620PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V 10% BP 1812 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 800KHZ 14SOIC datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 66MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 27W datasheet.pdf