Rohm Semiconductor MCR10ERTF8202
MCR10ERTF8202 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF8202
Brief Description
RES SMD 82K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF8202.pdf
Availability of MCR10ERTF8202
QUANTITY
MCR10ERTF8202 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF8202
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF8202
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF8202
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF8202 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF8202 Details Description
Related parts for MCR10ERTF8202
IC FLASH 4MBIT 150NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 10SON datasheet.pdf
MOSFET 4N-CH 1000V 18A SP4 datasheet.pdf
IC CLOCK OSC 32.768KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf