Vicor Corporation V300B3V3C100BN
V300B3V3C100BN picture photo
Mfg. Part Number
V300B3V3C100BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V300B3V3C100BN.pdf
Availability of V300B3V3C100BN
QUANTITY
V300B3V3C100BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B3V3C100BN
Internal Part NumberEIS-V300B3V3C100BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B3V3C100BN
Related LinksV300B3V, V300B3V3C100BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B3V3C100BN Details Description
Related parts for V300B3V3C100BN
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 14W datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 6POS 5.08MM BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS RED 22AWG MTA100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/4 58A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 160 I/O 208QFP datasheet.pdf
Isolated, Low VOUT to 70A, Half-Brick DC/DC Converters datasheet.pdf