Hirose Electric Co Ltd DF37B-10DP-0.4V(75)
DF37B-10DP-0.4V(75) picture photo
Mfg. Part Number
DF37B-10DP-0.4V(75)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 10POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37B-10DP-0.4V(75).pdf
Availability of DF37B-10DP-0.4V(75)
QUANTITY
DF37B-10DP-0.4V(75) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37B-10DP-0.4V(75)
Internal Part NumberEIS-DF37B-10DP-0.4V(75)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Standard Package8,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF37
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions10
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.030" (0.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37B-10DP-0.4V(75)
Related LinksDF37B-10D, DF37B-10DP-0.4V(75) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37B-10DP-0.4V(75) Details Description
Related parts for DF37B-10DP-0.4V(75)
RES SMD 14 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 4 PWR 20SGL 1.57MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf