Vishay/Dale RNC60J7620BSRE6
RNC60J7620BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J7620BSRE6
Brief Description
RES 762 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J7620BSRE6.pdf
Availability of RNC60J7620BSRE6
QUANTITY
RNC60J7620BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J7620BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J7620BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)762
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J7620BSRE6
Related LinksRNC60J7, RNC60J7620BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J7620BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J7620BSRE6
IC REG CTRLR BUCK PWM 28-HTSSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 10POS 2.5MM datasheet.pdf
CONN SOCKET CONTACT COAX SIZE5 datasheet.pdf
IC INTERFACE SMART CARD 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 3.57 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV 2CH I2C 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf