Rohm Semiconductor MCR10ERTF82R5
MCR10ERTF82R5 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF82R5
Brief Description
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF82R5.pdf
Availability of MCR10ERTF82R5
QUANTITY
MCR10ERTF82R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF82R5
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF82R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF82R5
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF82R5 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF82R5 Details Description
Related parts for MCR10ERTF82R5
BUMPER SQUARE 0.5"L X 0.5"W WHT datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A3048S/H1503TR 4" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 500MA DO35 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 70A DO203AB datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT 40MHZ 24-QSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 59 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRANSFORMER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf