Rohm Semiconductor MCR10ERTJ102
MCR10ERTJ102 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTJ102
Brief Description
RES SMD 1K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTJ102.pdf
Availability of MCR10ERTJ102
QUANTITY
MCR10ERTJ102 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTJ102
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTJ102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTJ102
Related LinksMCR10E, MCR10ERTJ102 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTJ102 Details Description
Related parts for MCR10ERTJ102
TRIMMER 10K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS T/H R/A datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 130POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf