Rohm Semiconductor MCR10ERTJ164
MCR10ERTJ164 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTJ164
Brief Description
RES SMD 160K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTJ164.pdf
Availability of MCR10ERTJ164
QUANTITY
MCR10ERTJ164 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTJ164
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTJ164
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTJ164
Related LinksMCR10E, MCR10ERTJ164 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTJ164 Details Description
Related parts for MCR10ERTJ164
CONN HEADER RTANG .100 6POS TIN datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12V OUTPUT 100MA datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
IC FPGA 372 I/O 780FBGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 30A POWERFLAT datasheet.pdf