Rohm Semiconductor MCR10ERTJ470
MCR10ERTJ470 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTJ470
Brief Description
RES SMD 47 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTJ470.pdf
Availability of MCR10ERTJ470
QUANTITY
MCR10ERTJ470 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTJ470
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTJ470
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTJ470
Related LinksMCR10E, MCR10ERTJ470 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTJ470 Details Description
Related parts for MCR10ERTJ470
IC OCT TRANSP D-TYP LATCH 20-DIP datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC FOR AMP 2PC PT datasheet.pdf
LED 7SEG DISP .40" RED CC BLACK datasheet.pdf
CAP ARRAY 33PF 25V NP0 0504 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 0.2A 8DFN datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC DO204AC datasheet.pdf
SW PLUNGER SPST 20A SCREW 125V datasheet.pdf
DC-DC CONVERT 12V 10A 1/8TH BRCK datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf