Rohm Semiconductor MCR10ERTJ683
MCR10ERTJ683 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTJ683
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 68K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTJ683.pdf
Availability of MCR10ERTJ683
QUANTITY
MCR10ERTJ683 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTJ683
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTJ683
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTJ683
Related LinksMCR10E, MCR10ERTJ683 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTJ683 Details Description
Related parts for MCR10ERTJ683
RES SMD 182K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 9POS GOLD datasheet.pdf
BASE ASSY FOR MTA-100 RCPT datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 4.42UH T38 datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 3POS W/PINS datasheet.pdf