Rohm Semiconductor MCR10ERTJ6R8
MCR10ERTJ6R8 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTJ6R8
Brief Description
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTJ6R8.pdf
Availability of MCR10ERTJ6R8
QUANTITY
MCR10ERTJ6R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTJ6R8
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTJ6R8
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTJ6R8
Related LinksMCR10E, MCR10ERTJ6R8 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTJ6R8 Details Description
Related parts for MCR10ERTJ6R8
IC DAC QUAD PARALL 8BIT 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BQ24061-002 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 60POS GOLD SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 7POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 200W datasheet.pdf