Bourns Inc. TISP4290F3LM
TISP4290F3LM picture photo
Mfg. Part Number
TISP4290F3LM
Brief Description
SURGE SUPP THYRISTOR 220V TO-92
Datasheet Download
TISP4290F3LM.pdf
Availability of TISP4290F3LM
QUANTITY
TISP4290F3LM Order Process
Ship out your order
Specifications of TISP4290F3LM
Internal Part NumberEIS-TISP4290F3LM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingBulk
Voltage - Breakover290V
Voltage - Off State220V
Voltage - On State3V
Current - Peak Pulse (8/20µs)120A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)35A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance44pF
Package / CaseTO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TISP4290F3LM
Related LinksTISP42, TISP4290F3LM Datasheet, Bourns Inc. Distributor
TISP4290F3LM Details Description
Related parts for TISP4290F3LM
OSC XO 9.216MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
GUARD BASKET 230MM FOR M4Q SER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET POWER 42V 7A ISOWATT220 datasheet.pdf
FUSE 630A 1250V 2/110 AR CU datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 490 I/O 1156BGA datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ24B PG21 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
SWITCH SMT SOT26-6LD ROHS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.03A 24V datasheet.pdf