Rohm Semiconductor MCR10EZHF1001
MCR10EZHF1001 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF1001
Brief Description
RES SMD 1K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF1001.pdf
Availability of MCR10EZHF1001
QUANTITY
MCR10EZHF1001 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF1001
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF1001
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF1001
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF1001 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF1001 Details Description
Related parts for MCR10EZHF1001
IC REG MULT CONFIG 3.3V 3A TO263 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
X-BEE PRO 802.15.4 USB datasheet.pdf
RELAY CONTACT 3PH 480VAC 4A 48V datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 100V 20% BX 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf