Rohm Semiconductor MCR10EZHF1054
MCR10EZHF1054 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF1054
Brief Description
RES SMD 1.05M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF1054.pdf
Availability of MCR10EZHF1054
QUANTITY
MCR10EZHF1054 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF1054
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF1054
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF1054
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF1054 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF1054 Details Description
Related parts for MCR10EZHF1054
IC EEPROM 128KBIT 400KHZ 8DFN datasheet.pdf
IC TRNSLATR QUAD TTL-MECL 20PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 634MA 500 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK LATCH RECT datasheet.pdf
RES SMD 20.5KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
INSERT MALE 3POS+1GND SCREW datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN datasheet.pdf