Rohm Semiconductor MCR10EZHF1500
MCR10EZHF1500 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF1500
Brief Description
RES SMD 150 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF1500.pdf
Availability of MCR10EZHF1500
QUANTITY
MCR10EZHF1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF1500
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF1500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF1500
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF1500 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF1500 Details Description
Related parts for MCR10EZHF1500
IC FPGA 800 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 200V X7R 1825 datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 0.4A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 470 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
BIT SET TORX TR W/BELT PACK 10PC datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf