Littelfuse S4006LS2
S4006LS2 picture photo
Mfg. Part Number
S4006LS2
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR SENS 400V 6A ISO TO-220
Datasheet Download
S4006LS2.pdf
Availability of S4006LS2
QUANTITY
S4006LS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of S4006LS2
Internal Part NumberEIS-S4006LS2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)800mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)3.8A
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Current - Hold (Ih) (Max)6mA
Current - Off State (Max)5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220 Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4006LS2
Related LinksS400, S4006LS2 Datasheet, Littelfuse Distributor
S4006LS2 Details Description
Related parts for S4006LS2
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
SEATING TL HDR 2 PR 20 COL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 200MA 20V datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 10K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 78POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf