Rohm Semiconductor MCR10EZHF1504
MCR10EZHF1504 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF1504
Brief Description
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF1504.pdf
Availability of MCR10EZHF1504
QUANTITY
MCR10EZHF1504 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF1504
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF1504
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF1504
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF1504 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF1504 Details Description
Related parts for MCR10EZHF1504
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.92"L X 3.15"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
IC FPGA 95 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 300 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 92K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
1000VDC HLDR STUD TERMINAL 450A datasheet.pdf
MIKROBASIC PRO ARM USB KEY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf