Rohm Semiconductor MCR10EZHF1650
MCR10EZHF1650 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF1650
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 165 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF1650.pdf
Availability of MCR10EZHF1650
QUANTITY
MCR10EZHF1650 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF1650
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF1650
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF1650
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF1650 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF1650 Details Description
Related parts for MCR10EZHF1650
CONN RECPT 7POS .1" POL UNLOAD datasheet.pdf
CABL SATA SIGNL 7POS R/A-R/A .5M datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 60V datasheet.pdf
LED ORANGE DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8WLP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT SKTS datasheet.pdf
RELAY SSR AC OUT 3A 18-32VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf