Rohm Semiconductor MCR10EZHF1781
MCR10EZHF1781 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF1781
Brief Description
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF1781.pdf
Availability of MCR10EZHF1781
QUANTITY
MCR10EZHF1781 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF1781
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF1781
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF1781
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF1781 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF1781 Details Description
Related parts for MCR10EZHF1781
IC VREF SHUNT 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 19.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 138K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
E-CAT 16 IN NPN 3TIER datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 3SKT STR PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf