Rohm Semiconductor MCR10EZHF1804
MCR10EZHF1804 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF1804
Brief Description
RES SMD 1.8M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF1804.pdf
Availability of MCR10EZHF1804
QUANTITY
MCR10EZHF1804 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF1804
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF1804
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF1804
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF1804 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF1804 Details Description
Related parts for MCR10EZHF1804
FILTER 3-TERM 75MHZ 100MA 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 398MA 950 MOHM datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARL W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
XFRMR MAGNT MOD 1PORT POE 10/100 datasheet.pdf
CAP TANT 160UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf