Rohm Semiconductor MCR10EZHF1914
MCR10EZHF1914 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF1914
Brief Description
RES SMD 1.91M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF1914.pdf
Availability of MCR10EZHF1914
QUANTITY
MCR10EZHF1914 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF1914
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF1914
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF1914
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF1914 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF1914 Details Description
Related parts for MCR10EZHF1914
RES SMD 330K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 20TSSOP datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO214AC datasheet.pdf
CONN SOCKET 34POS CRIMP datasheet.pdf
BIT POZIDRIV SZ2 1.14" 2/PK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf