Rohm Semiconductor MCR10EZHF36R5
MCR10EZHF36R5 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF36R5
Brief Description
RES SMD 36.5 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF36R5.pdf
Availability of MCR10EZHF36R5
QUANTITY
MCR10EZHF36R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF36R5
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF36R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF36R5
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF36R5 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF36R5 Details Description
Related parts for MCR10EZHF36R5
RELAY REED SPST 500MA 24V datasheet.pdf
RES SMD 16.9KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
IP54 COVER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf