Rohm Semiconductor MCR10EZHF3833
MCR10EZHF3833 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF3833
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 383K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF3833.pdf
Availability of MCR10EZHF3833
QUANTITY
MCR10EZHF3833 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF3833
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF3833
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)383k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF3833
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF3833 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF3833 Details Description
Related parts for MCR10EZHF3833
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
OSC XO 49.152MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RELAY RF SPST 500MA 5V datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 4.1A/3A 8SOIC datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
LIGHT CURTAIN FINGER 230MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf