Rohm Semiconductor MCR10EZHF38R3
MCR10EZHF38R3 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF38R3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF38R3.pdf
Availability of MCR10EZHF38R3
QUANTITY
MCR10EZHF38R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF38R3
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF38R3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF38R3
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF38R3 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF38R3 Details Description
Related parts for MCR10EZHF38R3
IC PROGRAM 5.000V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.04A 182 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 520MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONN WIRE SEAL FOR 0.3SQ datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf