Rohm Semiconductor MCR10EZHF4120
MCR10EZHF4120 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF4120
Brief Description
RES SMD 412 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF4120.pdf
Availability of MCR10EZHF4120
QUANTITY
MCR10EZHF4120 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF4120
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF4120
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)412
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF4120
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF4120 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF4120 Details Description
Related parts for MCR10EZHF4120
CONN HR10A RECEPT 10POS MALE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V Y5V 0603 datasheet.pdf
RES 825K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN TERM HSG W/RAMP 18POS datasheet.pdf
STAR RING (STEEL) ON TAPE datasheet.pdf
BIT SQUARE SZ1 1.93" 2/PK datasheet.pdf